تلفن تماس سانترال شرکت

3268 2842 021

روزهای کاری شنبه تا پنج شنبه

8 صبح لغایت 16 بعد از ظهر

آدرس ایمیل:

info@apsagroup.ir

آنالیز جریان

Awesome Image

آنالیز جریان

شرح خدمات پایش وضعیت مبتنی بر آنالیز اثرات الکتریکی

يكي از روش‌هاي بسيار كارآمد در تشخيص خطاي موتورهاي الكتريكي بررسي پيوسته جريان و ولتاژ فازهاي استاتور و تحليل مشخصه های آن مي‌باشد. اين روش Electrical Signature Analysis نام دارد و به خوبي قادر به تشخيص اغلب خطاهاي متداول در موتورهاي الكتريكي است. در این تکنیک می‌توان به عیوب روتور، استاتور، فاصله هوایی و سایر قسمت‌های مکانیکی پی برد و روند رشد آن را بررسی کرد. در شرایط مختلف کارکردی موتور از حالت راه اندازی تا شرایط نرمال داده‌ها به منظور تحلیل در حوزه‌های مختلف زمان، فرکانس و زمان فرکانس بررسی می‌شوند. از ویژگی‌های این تکنیک می‌توان به بررسی وضعیت ماشین از نظر عیوب مکانیکی همچون بیرینگ‌های ژورنال، وضعیت لقی‌ها، مشکلات پایه و الایمنت و ... از نظر عیوب الکتریکی همچون شکستگی و یا ترک در میله‌های روتور، بررسی وضعیت موتورهای روتور سیم پیچی شده، مشکلات هسته و سیم پیچ استاتور، مشکلات عایقی، عدم تقارن و قرار نگرفتن در مرکز فاصله هوایی و... را نام برد. علاوه بر آن بررسی وضعیت ارتعاشات پیچشی نیز یکی دیگر از کاربردهای این تکنیک است. نتایج حاصل از این تست، کارایی و بازده ماشین را نیز مشخص می کند.
تست‌ها به دو دسته online و offline تقسیم می شوند:
تست‌های offline شامل: RIC اندازه‌گیری مقاومت اهمی، مقاومت عایقی، امپدانس، تست ضربه سیم پیچ های انتهایی و ...
و تست‌های online شامل: MCSA گشتاور، بردار پارک، آکوستیک امیشن، ولتاژ شافت و جریان نشتی و ... می‌شوند
به کمک این تکنیک، مسائلی همچون :
­ آسیب در میله های روتور (برای مثال شکستگی میله ها، ترک، ضعف یا مقاومت بالا در اتصال میله ها به رینگ انتهایی و ... )، فاصله هوایی غیر متقارن، آنبالانسی جریان و .... قابل بررسی و شناسایی هستند.

Awesome Image

آنالیز جریان موتورهای الکتریکی (Motor Current Signature Analysis)

تکنیک آنالیز جریان و یا به طور دقیق‌تر آنالیز اثرات الکتریکی، تحلیل مشخصه فرکانسی جریان، یکی از روش‌های تست و عیب‌یابی موتورهای الکتریکی القایی است. برای انجام این تست، از سیگنال جریان تغذیه موتور (از طریق کابل‌های تغذیه موتور در پست برق مربوطه و یا از طریق CT برای موتورهای فشار قوی) به کمک کلمپ جریان، نمونه برداری شده و به دستگاه آنالایزر ارسال می‌شود تا طیف فرکانسی آن تهیه شود. در حالت عادی، طیف فرکانسی جریان، فقط یک مولفه در فرکانس برق تغذیه (عموما ۵۰HZ) دارد. اما نوسانات بار ناشی از وجود عیب و یا بر اثر رفتار دینامیکی انواع خاصی از تجهیزات برق (برای مثال گیربکس‌ها)، کیفیت نامناسب برق تغذیه، اثرات مبدل فرکانس، فاصله هوایی غیرمتقارن و . . . منجر به ایجاد مولفه‌های فرکانسی دیگری غیر از فرکانس برق تغذیه می‌شود که ارزیابی وضعیت و عیب‌یابی بر اساس بررسی آنها صورت می‌پذیرد.

برخی از پروژه‌های اجرائی پایش وضعیت جریان الکتریکی

هم اکنون، با ما در ارتباط باشید...!

شرکت اندیشه پردازان مجری سیستم‌های پایش وضعیت و نگهداری و تعمیرات.

تماس بگیرید

3268 2842 021

آدرس ایمیل

info@apsagroup.ir