شرح خدمات پایش وضعیت مبتنی بر آنالیز آلتراسونیک

روانکاری بیرینگ های غلتشی یکی از بیشترین فعالیت هایی است که به طور نادرست در صنایع انجام می شود. بررسی آماری نشان می دهد، 40 درصد بیرینگ ها هرگز به عمر تعریف شده طراحی خود نرسیده و مهم ترین عامل این تلفات، انجام روانکاری نادرست بوده است.
بیرینگ ها برای کاهش میزان اصطکاک به روانکار (گریس) وابسته هستند. برای اجتناب از بروز سه اشتباه معمول در زمان روانکاری بیرینگ ها، شما می بایست زمان صحیح روانکاری را پیش بینی کرده و از مقدار گریس مورد نیاز اطلاع داشته و از وضعیت سلامت کلی بیرینگ اطمینان پیدا کنید.
یکی از خدمات ارزنده شرکت اندیشه پردازان سپهر آپادانا اینست که با استفاده از ابزار Lube Checker که بر پایه تکنولوژی اندازه گیری آلتراسونیک کار می کند، در انجام روانکاری صحیح یاتاقان های خط تولید به شما کمک می کند.
روانکاری بر پایه وضعیت نه زمان
– روانکاری بیرینگ براساس اینکه تنها تقویم به شما بگوید، اولین اشتباه است. پایش، اندازه گیری و ترند میزان اصطکاک با دستگاه های آنالیز صوت به شما در تشخیص زمان مناسب روانکاری کمک می کند. وقتی که سطح روانکاری به میزان مطلوب می رسد، دامنه شدت صوت dB به حد نرمال خود باز می گردد. این موضوع به بهترین شکل در گوشی و صفحه نمایش دستگاه Lube Checker قابل دست یابی می باشد.
روانکاری ناکافی
– اصطکاک و فشار ناشی از گریس بیش از حد منجر به افزایش دمای بیرینگ می شود. دمای بیش از حد منجر به کاهش راندمان روانکار و جدایی روغن پایه از گریس می شود. عدم تزریق گریس کافی نیز منجر به کاهش عمر بیرینگ می شود.
چگونه می توان مقدار مناسب در زمان شارژ روانکار را تشخیص داد؟
– بوسیله پایش و مانیتورینگ میزان اصطکاک از طریق آنالیز آلتراسونیک در زمان افزودن گریس تازه به بیرینگ می توان مقدار مناسب را تشخیص داد، که می بایست به آرامی و به تدریج عمل شارژگریس صورت پذیرد. در این پروسه، میزان کاهش اصطکاک بیرینگ بوسیله دستگاه در زمان شارژ گریس شنیده می شود. زمانی که سطح decibel صوت به کمترین مقدار خود رسیده و تقریباً ثابت گردید باید دقت شود که در صورت یک پمپ اضافی گریس، مجدد سطح decibel صوت به آرامی روند افزایشی پیدا کرده که در این لحظه می بایست عملیات شارژ روانکار متوقف گردد.
ارزیابی وضعیت سلامت یاتاقان بوسیله ابزار آلتراسونیک
– عکس العمل افراد در مقابل صدای شنیده شده از بیرینگ کاملاً منحصر به خود آن فرد بوده که در واقع امکان مقایسه و نتیجه گیری را فراهم نمی کند. به گونه ای دیگر می توان گفت، هیچ گاه دو نفر صدای یکسانی را نمی شنوند و امکان یادآوری نوع صدای شنیده شده پس از گذشت مدت زمانی (به عنوان مثال یک ماه) برای آن ها وجود ندارد.
بنابراین توصیه می شود، همیشه از ابزاری که قابلیت اندازه گیری صدا را داشته باشند، در این امر استفاده شود.
اندازه گیری ماکزیمم RMS و Peak dB، سطح هشدار و دوره روانکاری را مشخص می کند، در حالی که شاخص Crest Factor صوت ارتباط بین وضعیت داخلی بیرینگ و روانکار را پشتیبانی می کند. در واقع شاخص Crest Factor در تشخیص بیرینگی که نیازمند روانکاریست و بیرینگی که نیازمند تعویض است، به ما کمک می کند.